Przyroda

Natura 2000 „Dolina Tyśmienicy”

Powiat Radzyński (LGD Zapiecek)

Niewęgłosz

Obszar Natura 2000 „Dolina Tyśmienicy” ma za zadanie chronić unikatowe walory przyrodnicze doliny tej rzeki, od stawu Siemień w okolicy Ostrowa Lubelskiego, aż do ujścia do rzeki Wieprz pod Kockiem. Środkowy odcinek tego obszaru to tereny gminy Czemierniki. Mimo że Tyśmienica na tym odcinku jest częściowo uregulowana, wyprostowana i poprzecinana rowami melioracyjnymi, to jej dzikość i naturalność jest niepodważalna. W dolinie jest także kilka dużych stawów gospodarczych, które wtopiły się w naturalny krajobraz. Mimo ingerencji człowieka w dolinie zachowały się podmokłe, okresowo zalewane łąki, turzycowiska, zarośla wierzbowe i olszyny. Przyrodnicy stwierdzili występowanie w dolinie stanowisk chronionych gatunków roślin, jak lilie wodne, grzybienie białe, rosiczka czy grążel żółty.

Niezwykle bogaty jest tutejszy świat ptaków – spotkać tu można rzadkie w Polsce kuliki, rycyki, bekasy oraz wiele gatunków kaczek i rybitw. W dolinie zobaczyć także można czaple siwe, łabędzie nieme, bociany białe, a także drapieżniki: myszołowy, jastrzębie błotniaki i wiele innych.

Powiązane trasy

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...