Zabytki

Chrystus bez krzyża

Powiat Radzyński (LGD Zapiecek)

Zabiele

Na rozstaju drogi do Paszk Dużych i Zaplucia, w otoczeniu kwiatów, stoi wyjątkowa figura. Wysoka na 4,5 metra góruje nad krajobrazem i zadziwia nietypowym przedstawieniem Chrystusa. Równie ciekawe są okoliczności jej powstania i symbolika.  

Rzeźbiona figura przedstawia Chrystusa ukrzyżowanego, ale bez krzyża. Imitują go rozłożone ramiona i ułożenie całej postaci – typowe dla ukrzyżowania Wykonana jest z dębowego drewna, ma 2 m szerokości (rozpiętości ramion) i 4,5 m wysokości. Ustawiona jest na betonowym cokole otoczonym metalowym ogrodzeniem i kwiatami pielęgnowanymi przez mieszkańców od pokoleń.

Figura stoi na miejscu zniszczonego krzyża, wzniesionego w latach 30. XX w. przez Jana Buchaja. Ponad 50 lat później, w 1983 r., jego wnuk – artysta Krzysztof Toczyński pochodzący z Zabiela – wyrzeźbił i posadowił tu Chrystusa ukrzyżowanego, ale bez krzyża, co zgodnie z zamysłem artysty symbolizuje zmartwychwstanie.  

Powiązane trasy

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...