Zabytki

Dworek w Sobolach

Powiat Radzyński (LGD Zapiecek)

Sobole 27, 21-307 Sobole

We wsi Sobole, pod koniec XIX w. powstał zespół dworsko-parkowy. W latach 1844-1857 był własnością Józefa Drozdowskiego.

Obecnie dwór jest własnością małżeństwa projektantów – Małgorzaty i Tomasza Rygalików, którzy odkupili dwór od Janusza Dobromirskiego. Nowi właściciele kontynuują prace remontowe, zmienili także przeznaczenie budynku. Pełni on teraz funkcję domu weselnego, jest też siedzibą fundacji Sobole, której podstawowymi założeniami są: rozwój kreatywności, łączenie różnych kultur i środowisk, wspieranie lokalnej społeczności, edukacja i integracja twórców z przeróżnych dziedzin.

Dworek zbudowany został na planie prostokąta, z naczółkowym dachem krytym blachą. Wejście do dworu, poprzedzone przeszklonym gankiem i werandą, znajduje się od strony południowej. Nad parterowym budynkiem funkcjonuje też użytkowe poddasze. Dwór z zewnątrz wykończony jest gładką elewacją z boniowaniem na narożach. Uroku dodają mu również drewniane okiennice.

Powiązane trasy

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...