Zabytki

Pałac w Suchowoli

Powiat Radzyński (LGD Zapiecek)

Kuraszew 48, 21-310 Wohyń

Pałac w Suchowoli wzniesiony został na początku XX wieku przez rodzinę Czetwertyńskich. Dwór po poprzedniej właścicielce nie był zbyt okazały, dlatego kolejni właściciele – Seweryn i Zofia z Przeździeckich Czetwertyńscy wybudowali nowy pałac.  

Pierwszy etap budowy odbywał się w latach 1900-1903, według projektu architektów Franciszka Lilpopa i Karola Jankowskiego. W Suchowoli stanął wtedy pałac w typie angielskiego domu wiejskiego, na nieregularnym planie, o elewacjach z pozornego muru pruskiego.  

Drugi etap budowy rozpoczęto w roku 1909. Tym razem architektem był Czesław Przybylski. Rozbudowa według jego projektu trwała do 1914 roku. Przedłużono wtedy korpus budynku od strony wschodniej, a także dobudowano skrzydło, z zachowaniem dotychczasowych cech stylowych. W roku 1944 majątek został upaństwowiony. Budynek uległ znacznemu zniszczeniu w wyniku pożaru w 1958 roku. Rok później odbudowano go z przeznaczeniem na szpital psychiatryczny. Podczas odbudowy pałac stracił cechy poprzedniego stylu. Niemal całkowicie przekształcona została elewacja, dobudowano również dodatkowe piętro.  

Złożony jest z korpusu głównego, trójkondygnacyjnego, na planie zbliżonym do prostokąta i dostawionym do niego ukośnie od wschodu krótszym, dwukondygnacyjnym skrzydłem. Elewacje pałacu mają nieregularny układ okien, od strony zachodniej znajduje się prostokątny aneks, nad którym usytuowana jest weranda.  

Obecnie w budynku pałacu działa Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych.

Powiązane trasy

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...