Kultura

Muzeum Regionalne w Woli Osowińskiej

Powiat Radzyński (LGD Zapiecek)

Kocka 29, 21-345 Wola Osowińska

Muzeum prezentuje historię wsi i regionu, poprzez zgromadzone eksponaty codziennego użytku, a także nagrania i zapisy dawnych pieśni oraz relacji dotyczących obrzędów, prac czy wojennych przeżyć mieszkańców. Istnieje od 1977 roku.  

Muzeum założył Wacław Tuwalski – nauczyciel, wieloletni kierownik szkoły w Woli Osowińskiej, a także twórca i prezes Towarzystwa Regionalnego w Woli Osowińskiej. Placówka mieści się w pierwszej siedzibie Szkoły Podstawowej (wówczas Szkoły Powszechnej), zbudowanej społecznie w latach 1934-1935. Od 1949 roku szkoła działała w dawnym pałacu Firlejów.  

Wacław Tuwalski wraz z innymi członkami oraz z młodzieżą szkolną gromadzili na potrzeby muzeum eksponaty związane z codziennym życiem mieszkańców, jak dawne narzędzia wykorzystywane w gospodarstwie, pracach polowych, sprzęty kuchenne, elementy wyposażenia i dekoracji wnętrz, a także nagrania i zapisy dawnych pieśni z Woli Osowińskiej i okolic czy relacje starszych mieszkańców na temat pracy we dworze, obrzędów ludowych oraz przeżyć z okresu II wojny światowej.  

Przy drodze z Tchórzewa Kolonii do mostu na Tyśmienicy zobaczyć można bardzo ciekawy, drewniany krzyż malowany na fioletowy kolor, o który oparty jest (być może pochodzący z nieistniejącej kapliczki) żeliwny krzyż. 51.67293449299255, 22.539625262617026

Powiązane trasy

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...