Ks. Stanisław Brzóska (1832–1865)
Od 1860 r. był wikarym w Łukowie, gdzie zasłynął patriotycznymi kazaniami, które doprowadziły go do konfliktu z władzami carskimi i osadzenia w twierdzy zamojskiej. Po powrocie z niej ksiądz Brzóska poświęcił swoje życie walce o wolność ojczyzny. W czasie powstania styczniowego był generałem i naczelnym kapelanem województwa podlaskiego, naczelnikiem wojennym powiatu łukowskiego, organizatorem i dowódcą oddziału powstańczego złożonego z chłopów. Brzóska był ostatnim powstańcem, który walczył w Królestwie aż do późnej wiosny 1865 r.
Został schwytany wraz ze swoim adiutantem Franciszkiem Wilczyńskim (29 kwietnia 1865 r.), po czym obydwu publicznie powieszono 23 maja 1865 r. na rynku w Sokołowie Podlaskim.
3 czerwca 1928 r., na terenie leśnictwa Dąbrówka i obecnego rezerwatu Jata (w okolicach Gręzówki, w powiecie łukowskim), w miejscu ukrywania się ks. Brzóski i jego adiutanta po upadku powstania, postawiono pomnik.
Od ponad dwudziestu lat organizowane są biegi im. księdza Brzóski na trasie Jata-Łuków, a także cykliczna impreza – organizowany w styczniu Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski.